Seo nedir ?

  • 13 Aralık 2018

Seo eklime anlamı olarak “search optimization engineer” yani türkçe meali google arama optimizasyonu. Hmm biraz daha anlaşılır oldu gibi sanki. Yani google diyor ki benim belirli arama kriterlerim var ve eğer sen web siteni buna göre tasarlar içerik üretirsen sanırım seni daha kolay bulunabilir yaparım.

seo nedir
seoPeki buraya kadar tamam.

Seo neye göre hesaplanıyor sorusu aklınıza geldi ise sadece bunu hesaplamak için kurulmuş bir çok web sitesi mevcut. Örnek vermek gererişe seohocası sitesinden seo puanınızı öğrenebilirsiniz. Ya da bunun için google chrome web mağazasından chrome eklentileri indirebilirsiniz.

smilarweb
smilarweb

Google algoritması

Kolay anlaşılabilir bir dil ile anlatmaya çalışırsam 13 Haziran 2014 Tarihinde yaptığı meta filter 2.0 güncellemesiyle beraber , web sitelerin meta tag’larına bakmaya başladı. Yani sen web sitende ne kadar anahtar kelime barındırırsan ve o kadar çok tıklanırsan seni üst sıralarda çıkartırım dedi. Fakat Google her gün kendini yenilediği için artık bu güncelleme çok eskilerde kaldı.

Peki şimdi ?

Google artık, anahtar kelime veya ne kadar çok tıklanmışsın umrunda değil bunlara bakmıyor. Google diyor ki ne kadar kaliteli içerik üretirsen , insanlar senin sitende aradıklarını bulursa , ne kadar çok zaman geçirirlerse evet sen kaliteli bir sitesin ve sen üst sıralarda yer alabilirsin diyor.

Bana faydası ne?

Google da on sıralarda çıkmak , Türkiye’nin en iyi AVM’sinde bir dükkan sahibi olmak gibi birşey benim için. Belki daha da fazlası. Şöyle örneklendireyim, siz dometes satıyor olun ve google domates olarak arttırma yaptıklarında 1. sırada yer aldığınızı düşünün. Günlük google.com.tr adresini similarweb’in söylediğine göre 1 milyon 300 bin kişi ziyaret ediyor. 1 milyon 300 bin kişinin sadece %0.1′ domates ile alakalı bir arattırma yaptığında 1300 kişi sizin domates ile alakalı web sitenizi ziyaret edecektir. İsterseniz bu web sitenizde domates satın , isterseniz domates hakkında bilimsel yayınlar paylaşın size kalmış.

Neler yapabilirim ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim, web sitesi yaptırdığınızda sadece bir defaya mahsus bir hizmet almıyorsunuz. Webmaster’iniz 12 ay boyunca sizinle çalışacaktır. Web sitesi yapıldıktan sonra yukarıda anlattığım gibi düzgün içerik, doğru paylaşımlar yapılmadığı sürece o web sitesinden bir beklenti içerisine girmeyin. Peki ben neler yapabilirim ,yer yüzünde oluşturulan web sitelerinin %33’u nun sahip olduğu alt yapıya sahip , responsive (mobil uyumlu) tamamen dinamik bir alt yapıya sahip bir web sitesi tasarlayabilirim. Aynı zamanda hazırladığımız web sitesinde seo uyumlu olması konusunda sizlere yardımcı olabilirim.

Soru sormaktan cekinmeyin!

Konu ile alakalı sorularınız , görüşleriniz , ya da konu üzerinde sohbet etmek isterseniz lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin. İletişim sayfandan ya da instagram adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz mail adresim info@kbasel.org

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.