Facebookta nasıl reklam verebilirim ?

  • 17 Aralık 2018

Facebookta nasıl reklam verebilirim denince  ilk akla gelen olayın karmaşıklığı ve fiyat konusu sanırım. Aslına bakarsanız olay tahmin ettiğiniz gibi çok afaki rakamlar değil ve aynı zamanda karmaşık da değil. Bilmeniz gereken ufak tefek bir kaç ayrıntı. Üstelik günlük reklam bütçenizi de siz belirleyebilirsiniz.  Facebookta nasıl reklam verebilirim ?

Aslında olay basit

Facebook’ta reklam verirken tüm seçenekler sizin önünüze diziliyor. Hangi ülkede yayınlamak , hangi yaş gurubuna hitap etmek, evli ,bekar , ev sahibi , hobileri gibi ve buraya yazamadığım bir sürü seçenek. Biraz daha açıklayıcı olması açısından bir örnek getirelim. Zonguldak / Ereğli ilçesinde mahalle bakalı olduğumu varsayalım. Facebook hedef kitlemi işletme çevremi kapsayacak şekilde belirlersem, günlük 4 TL reklam bütçesi ile 4600 – 17.000 kişiye erişim sağlayabilirim! 

Facebook Hedef Kitle
Facebook Hedef Kitle

Facebookta nasıl reklam verebilirim ?

Kıyaslama

Google’da şöyle bir arama yaptım ” radyo reklam fiyatları 2017 ” ve karşıma gelen ilk web sitesindeki fiyatları inceledim. Gayet güzel rakamlar vermişler. 2832 TL ile 4956 TL arasında değişen fiyatlar söz konusu. Aynı zamanda bu ücrete seslendirme fiyatı dahil değil. Ben facebook da 4956 TL lik bir bütçe ile 1 aylık sürede 21.000 ile 110.000 kişiye erişebiliyorum. Cinsiyeti , yaşı , mesleği , medeni durumu, siyasi görüşü, dili ve bir çok farklı filtreleme seçeneğine de sahibim. Amacım sadece kıyaslama yaparak bazı şeylerin anlaşılabilirliğini sağlamak. Radyolar ile herhangi bir problemim yok belirtmek isterim. 

Reklam kıyaslama
Reklam kıyaslama

Facebookta nasıl reklam verebilirim ?

Marka bilinirliliği

Facebook reklamlarının sadece ticarethane sahiplerine özgü olmadığını bilmelisiniz. Demek istediğim sosyal sorumluluk projeleri ile ilgilenen bir topluluk olabilirsiniz ya da amatör fotoğrafçılık grubunuz da olabilir. Sosyal medyayı doğru bir biçimde kullanırsanız doğru kişilere ve kısa bir sürede erişebilirsiniz.

Facebookta nasıl reklam verebilirim ?

Neler yapabilirim ?

1999 senesinden itibaren aktif olarak internet kullanıcısıyım. 37 yaşında Bilgi güvenliği ve bilişim teknolojileri 2. sınıf öğrencisiyim. İnternet konusunda edindiğim bilgilerimi artık lisanslamak istediğimde, okulunda da okumaya başladım. Edindiğim bilgilerimi sizinle paylaşmakla beraber çözüm de üretebileceğimi iletmek isterim. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.